ביקורות ביקורת: The Splatters

פורסם בתאריך אפריל 9, 2012 | מאת ududy

15

ביקורת: The Splatters

בימים אלה אנחנו מציינים את יציאתו של עם ישראל מעבדות לחרות, ונראה שאין רגע מתאים יותר ליציאתו של משחק ישראלי לפלטפורמה מרכזית בשוק הגיימינג העולמי. אם עד היום רוב המשחקים הישראלים (לא כולל בשוק ההימורים) זכו להפצה כמעט מחתרתית ולהצלחה מינורית לכל היותר, הרי שמיצובו של The Splatters כמשחק Xbox Live Arcade מן המניין על ידי מיקרוסופט הוא כבר הצלחה ישראלית ללא תקדים בתחום.

מתיזים

אם הטריילר המצורף עדיין לא המחיש זאת בצורה הטובה ביותר, זה המקום להסביר את הבסיס עליו בנוי המשחק: הספלאטרס הם יצורים צבעוניים דמויי ג'לי שאוהבים להתרסק בצורות שונות ומשונות ולהתיז את קרביהם לכל עבר. מופע ההתאבדות ההמוני של הספלאטרס אינו חסר תכלית לחלוטין, וכאשר הם ניתזים על פצצות ג'לי בצבע תואם לצבעם הם גורמים להן להתפוצץ ולנו להרגיש קצת יותר טוב עם הדבר האנושי המיותר הזה שנקרא מצפון… 

אם עד עכשיו The Splatters נשמע קצת כמו שילוב בין אנגרי בירדס ל-Worms, זה בגלל שהוא שייך, על כל טיפה של ספלאטר, לאותה משפחה, אבל עם הבדל אחד בינו לבין משחקים אחרים בתחום השיגור: חופש פעולה לאחר השיגור והרבה סוגי אינטראקציות עם השלב. מעבר לשינוי כיוון הטיסה של הספלאטר תוך מעוף אפשר גם להדביק אותו לספלאטרס נוספים (כל עוד נשאר בו מספיק ג'לי), להחליק אותו על גבי משטחים שונים, אפילו להריץ את הזמן קדימה ואחורה כדי לתזמן את תאונות השרשרת שהוא גורם. כמובן שמומלץ לשלב בין היכולות השונות על מנת להגביר את האפקט שלהן, כאשר בשלבים המתקדמים שילובים מתוחכמים הם כבר ממש בגדר חובה.

כל הפעלולים המרשימים הללו ניתנים לביצוע באמצעות שלושה כפתורים בלבד, מה שממקם את The Splatters היכן שהוא על הגבול שבין משחק קהל-רחב סטנדרטי ובין משחק גיימרים מורכב יותר.

למרות שכרגע אין ל – The Splatters עורך שלבים, הוא מכיל מספר מכובד של שלבים מוכנים מראש: אחרי שעוברים את שלושים השלבים הראשונים שנועדו ללמד את כל הטריקים האפשריים , נפתחים עוד שלבים בשני מסלולים עיקריים: מסלול הקומבואים ומסלול המאסטר שוט.

במסלול הקומבואים יש להיפטר מכל הפצצות תוך צבירת מספר מקסימאלי של קומבואים ונקודות – ללא מגבלות על מספר השיגורים. במסלול המאסטר שוט, מנגד, יש לבצע את כל הפעלולים הנדרשים וגם להיפטר מכל הפצצות בעזרת שיגור אחד בודד. בעוד מסלול הקומבואים בנוי למשחק יצירתי והתנסות, מסלול המאסטר שוט דומה יותר לפאזל עם פתרון אחד או שניים שצריך להגיע אליהם במדויק.

תחרות ושיתוף

החיסרון העיקרי של Splatters נעוץ בכך שלאחר שעוברים את שלבי ההדרכה לא מתווספים למשחקיות כלל אלמנטים חדשים, ושלבים רבים הם העתקים של שלבים קודמים ברמת קושי גבוהה יותר, עם פיזור מאתגר יותר של פצצות או שימוש ביותר צבעים. היה עדיף אם המשחק היה ממשיך להתרחב ולהפתיע גם בשלבים המתקדמים.

מי שכבר מרגיש שבע ונרתע מהאתגרים הקשים יותר, יכול תמיד לחזור לשלבים קודמים ולנסות להביס את השחקנים האחרים על מיקום טוב בטבלאות האלופים המקוונות, לשפר את התוצאה האישית שלו כדי לזכות ביותר כוכבים או לנסות ולפתור שלב שכבר פיצח בדרך שונה לגמרי, הודות לחופש הפעולה שהמשחק מציע.

תוספת שימושית למי שרוצה להיכנס בעובי הקורה היא האפשרות להקליט שלבים בפעולה, לפרסם אותם ולצפות בשידורים חוזרים של שחקנים אחרים. כך אפשר ללמוד בקלות טריקים ופתרונות חדשים. כך תוכלו להשתפר על ידי צפיה בשחקנים הטובים ביותר, או סתם להתרשם מהפתרונות החלופיים שאנשים מצאו לשלבים.

חווית הארקייד הטהורה של The Splatters מגיעה עם גרפיקה צבעונית עד כאב ופס קול מקפיץ, ואם משחקי פיזיקה היו קיימים בעידן אולמות המשחקים של פעם, אני רואה אותו בעיני רוחי משתלב היטב באווירה הכללית. משחק שאין לו צוות גדול של גרפיקאים ומוזיקאים - Splatters פותח על ידי ארבעה אנשים  - לא יכול לקוות להיות יותר משובב נפש מבחינה אודיו-ויזואלית מזה.

*     *     *

בעלות של 10$ ועם סף התמכרות נמוך, The Splatters מצליח למצב את עצמו בכבוד מול שוברי קופות מוכרים כמו Zuma ו-Peggle, ואחרי ששיחקנו כל-כך הרבה משחקים מהסוג, לרענן את הז'אנר זה הישג מרשים, שהיה יכול להיות קרוב למושלם עם עורך שלבים וכמה אלמנטי משחק נוספים בשלבים מאוחרים. עם זאת, יש רק דרך אחת לסיים את הסקירה הזאת: אנשי Spiky Snail – שיחקתם אותה! 

יאהבו: כל מי שהמושג "כיף טהור" עדיין מתחבר אצלו עם משחקי וידאו, חובבי אנגרי בירדס שמסתפקים בגיבורים אמורפיים יותר
ישנאו: מי שאף פעם לא התחבר למשחקי פיזיקה לא ישנה את דעתו

 

 

תגיות: , , , , , , , • tom1187

  אחלה ביקורת. מגניב שיש ביקורת לפני שהוא עוד יצא

 • My_T

  איזה כיף שיש משחק ישראלי שנראה כזה מבטיח. מקווה שיזדמן לי להתנסות בו.

 • etay2k

  1- בהחלט, גם לי זה לא קורה הרבה שאני זוכה לשחק במשחק לפני תאריך היציאה הרשמי :-).

 • tom1187

  טוב, זה הולך ליהיות חודש עמוס במשחקי ארקייד אקסלוסיבים.
  trials evolution
  bloodforge
  fez
  mincraft
  והיה עוד אחד שאני לא זוכר איך קוראים לו

 • גל

  לצערי יש לי PS3 (ו-PC), מקווה שהם יוציאו משחק גם ל-PSN ול-PC מתישהו.
  אבל בתכל'ס, אם הם לא הי ישראליים לא היינו מתעניינים במשחק הזה. זאת האמת.
  הם שיחקו אותה לפי הביקורת (שאולי מאוד חיובית ברמה מוגזמת) ולפי איך שזה נשמע. משחק מאוד נחמד בתור משחק להורדה דיגיטלי.

 • tom1187

  ל-5
  מסכים איתך לגמרי.
  אבל כשמייקרוסופט חותמת על הסכם עם חברה אני מאמין שיש פוטנציאל וכנראה שהוא יהיה טוב, כי זה משחק מהסוג הממכר

 • AramilSiandol

  תודה רבה על הביקורת!
  בקשר לגרסת מחשב: באחת התגובות של היוצרים בעמוד ה- YouTube שלהם, הם רשמו שתהיה גרסה למחשב (PS3 לא הוזכר) אבל זה לא יקרה בזמן הקרוב ושהם יודיעו כשהם בכלל יתחילו לעבוד על גרסה שכזו.

 • הקיסר

  ל-5
  Plants vs. Zombies הוא משחק השנה אבל הוא כמעט ולא מושקע
  למה כל כך הרבה שחקנים משחקים בו? הוא ממכר

 • etay2k

  גרסת המחשב אמורה לצאת בערך עוד חצי שנה.

  כנראה שבאמת לא תהיה גרסה ל – PS3 בגלל הבלעדיות מול מיקרוסופט, אבל האמת שזה לא חדש – סוני פחות מתמקדת באקסלוסיבים להורדה.

 • tom1187

  ל-8
  לא מושקע? 4 שנים לקח ליצור את plant vs zombies…

 • etay2k
 • הקיסר

  ל-10
  אני מתכוון לכל המשחקים שנראים לא מושקעים, למשל splatters לקח 3 שנים ליצור אבל הוא נראה לא מושקע יחסית למשחקים גדולים יותר, אבל עדיין אוהבים אותו

 • chiko311

  זה שמשחק הוא עם גרפיקה שלא עומדת בסטנדרטים החומים של BF3 זה לא אומר שהיא לא מושקעת. קחו לדוגמא את ריימן אוריג'נס, שלמרות שהוא לא תלת מימדי, הוא אחד משלושת המשחקים הכי יפם של שנת 2011. PVZ הוא משחק שמושקע מאוד מבחינת העיצוב הגראפי שלו, גם אם הוא לא עובד עם מנוע ה-unreal.
  המשחק הזה נראה סבבה לגמרי, במיוחד כשזוכרים שהוא משחק אינדי, בהפקה מצומצמת ולא איזה טריפל A שאקטיוויז'ן הפליצו.
  סך הכל, נראה משחק חמוד מאוד, שגם זוכה להכרה עולמית יפה, ונותן פוש חיובי לתעשיה המדולדלת שלנו בארץ.

 • etay2k

  עוד כמה ביקורות – נראה שהממוצע העולמי יהיה באזור ה – 80, אבל כולם מציינים שמדובר במשחק יוצא דופן :http://www.metacritic.com/game/xbox-360/the-splatters/critic-reviews

 • tom1187

  שיחקתי בדמו, קנייה בטוחה

Back to Top ↑

Pinterest